Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/7Limited Time Deal
51% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Asus Dual Radeon RX 6600 8GB GDDR6 128-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-RX6600-8G) |
| Category | Graphic Cards |
| SKU / Model No. | Asus Dual Radeon RX 6600 8GB GDDR6 |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
ASUS Dual Radeon RX 6600 8GB GDDR6 is armed to dish out frames and keep vitals in check.
2x Fans. 2x Fun.
Delivering the latest AMD RDNA™ 2 architecture experience in its purest form, the ASUS Dual Radeon™ RX 6600 melds performance and simplicity like no other. Leveraging advanced cooling technologies derived from flagship graphics cards, the Dual opts for substance over style, the perfect choice for a well-balanced build. Buckle up and engage cutting-edge gaming prowess.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | DUAL-RX6600-8G |
| Chipset | AMD Radeon |
| GPU | Radeon RX 6600 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Engine Clock | OC mode : up to 2491 MHz (Boost Clock)/up to 2064 MHz (Game Clock) Gaming mode : up to 2491 MHz (Boost Clock)/up to 2044 MHz (Game Clock) |
| Stream Processors | 1792 |
| Memory Speed | 14 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Interface | 128-Bit |
| Max Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Ports |
Yes x 1 (Native HDMI 2.1) Yes x 3 (Native DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes (2.3) |
| Maximum Display Support | 4 |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| NVlink/ Crossfire Support | Yes |
| Cooler | Dual Fans |
| Accessories |
1 x Collection Card 1 x Speedsetup Manual |
| Software | ASUS GPU Tweak II & Drivers: please download all software from the support site. |
| Recommended PSU | 500W |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| FORM FACTOR & DIMENSIONS | |
| Slot Width | 2.5 |
| Dimensions |
2243 x 134 x 49 mm 9.6 x 5.3 x 1.9 inches |
| WARRANTY | |
| Warranty | 3 Years Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer | ASUS GLOBAL PTE LTD. 15A Changi Business Park Central 1, #05-01, Eightrium, Singapore 486035 |
| Importer | Rashi Peripherals Pvt.Ltd.
Rashi Complex,"A" Building, Survey 186, Dongaripada, PomanVillage, Vasai Bhiwandi Road, Dist. Thane, Maharashtra - 401208 India |
| Net Quantity | 1 |
| Product Package Dimensions (LxWxH) | 22 x 30 x 5.5 Centimeters |
| Weight | 800g |
| Note |
* Our wattage recommendation is based on a fully overclocked GPU and CPU system configuration. For a more tailored suggestion, please use the “Choose By Wattage” feature on our PSU product page: https://rog.asus.com/event/PSU/ASUS-Power-Supply-Units/index.html * Crossfire Support for DirecX® 12 and Vulkan® * ‘Game Clock’ is the expected GPU clock when running typical gaming applications, set to typical TGP (Total Graphics Power). Actual individual game clock results may vary. * ‘Boost Clock’ is the maximum frequency achievable on the GPU running a bursty workload. Boost clock achievability, frequency, and sustainability will vary based on several factors, including but not limited to: thermal conditions and variation in applications and workloads. |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Asus Cerberus GeForce GTX 1050 Ti 4GB OC Edition GDDR5 Gaming Graphics Card (CERBERUS-GTX1050TI-O4G)
₹15,435

ASUS Dual GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 128-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-GTX1650-4G)
₹15,582

Asus Dual GeForce GTX 1650 OC Edition 4GB GDDR6 EVO Dual Fan Graphics Card (DUAL-GTX1650-O4GD6-P-EVO)
₹14,200

Asus Dual GeForce RTX 2060 OC Edition EVO 6GB GDDR6 192-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-RTX2060-O6G-EVO)
₹36,162