Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/6Limited Time Deal
49% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Asus Dual GeForce GTX 1650 OC Edition 4GB GDDR6 EVO Dual Fan Graphics Card (DUAL-GTX1650-O4GD6-P-EVO) |
| Category | Graphic Cards |
| SKU / Model No. | Asus Dual GeForce GTX 1650 OC Edition 4GB GDDR6 EVO |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
The ASUS Dual GeForce® GTX 1650 OC Edition 4GB GDDR6 EVO rocks high refresh rates in high definition
2x Fans. 2x Fun. Dual graphics cards are all about maximum efficiency. The recipe is simple; strip off features that don't affect performance and mix in two powerful dust resistant fans with PCB components that are mounted utilizing an automated manufacturing process. The result is a machine tuned purely for lasting performance, making the ASUS Dual GeForce® GTX 1650 a solid introduction to the latest generation of graphics performance. IP5X Dust Resistance - Keep it clean Dust is enemy number one for fans. It’s easy to clean the blades, but taking the fan apart to remove dust that has made its way inside is not a simple task. Passing the IP5X certification means the housing is safe from nasty particulates, so you'll never need that deep clean. Auto-Extreme Technology - Precision automated manufacturing Auto-Extreme Technology is an automated manufacturing process that sets new standards in the industry by allowing all soldering to be completed in a single pass. This reduces thermal strain on components and avoids the use of harsh cleaning chemicals, resulting in less environmental impact, lower manufacturing power consumption, and a more reliable product overall. Stainless Steel Bracket - Steel yourself The mounting bracket of the Dual GeForce GTX 1650 has been beefed up with 304 Stainless Steel that is harder and more resistant to corrosion. GPU TWEAK III - Monitor, tweak, and tune ASUS GPU Tweak III is more intuitive and feature-rich than ever before. A revamped interface offers greater accessibility by integrating core functions into a centralized dashboard, and our Voltage-Frequency tuner has been overhauled to make overclocking even easier. Additional goodies like 0dB fan technology, automatic profile swapping, a fully customizable on-screen display, and logging capabilities ensure that you get the most out of your graphics card. 144-hour Validation Program - "Extensive" may be an understatement A 144-hour validation program puts cards through a series of stringent tests to ensure compatibility with the latest games. NVIDIA® G-SYNC® - Smooth operator This graphics card supports NVIDIA® G-SYNC® display technology for a super-smooth variable refresh rate experience. Enjoy AAA games without the nuisance of screen tearing or stuttering. |
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | DUAL-GTX1650-O4GD6-P-EVO |
| Chipset | NVIDIA |
| Graphic Engine | NVIDIA® GeForce GTX 1650 |
| Bus Standard | PCI Express 3.0 |
| Video Memory | 4GB GDDR6 |
| Engine Clock | OC mode: 1785 MHz (Boost Clock) Default mode: 1755 MHz (Boost Clock) |
| CUDA Core | 896 |
| Memory Speed | 12 Gbps |
| Memory Interface | 128-Bit |
| Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Interface | Yes x 1 (Native DVI-D) Yes x 1 (Native HDMI 2.0b) Yes x 1 (Native DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes (2.2) |
| Maximum Display Support | 3 |
| NVlink/ Crossfire Support | No |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Accessories | 1 x Speedsetup Manual |
| Software | ASUS GPU Tweak III & GeForce Game Ready Driver & Studio Driver: please download all software from the support site. |
| Dimensions | 21.2 x 12.1 x 4 cm 8.3 x 4.8 x 1.6 inches |
| Recommended PSU | 300W |
| Power Supply | 3+1 |
| Power Connectors | 1 x 6-pin |
| Slot | 2 Slot |
| Warranty | 3 Year Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer | ASUS GLOBAL PTE LTD. 15A Changi Business Park Central 1, #05-01, Eightrium, Singapore 486035 |
| Importer | Rashi Peripherals Pvt.Ltd. Rashi Complex,"A" Building, Survey 186, Dongaripada, PomanVillage, Vasai Bhiwandi Road, Dist. Thane, Maharashtra - 401208 India |
| Net Quantity | 1 |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Asus Cerberus GeForce GTX 1050 Ti 4GB OC Edition GDDR5 Gaming Graphics Card (CERBERUS-GTX1050TI-O4G)
₹15,435

ASUS Dual GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 128-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-GTX1650-4G)
₹15,582

Asus Dual GeForce RTX 2060 OC Edition EVO 6GB GDDR6 192-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-RTX2060-O6G-EVO)
₹36,162

Asus Dual GeForce RTX 3050 8GB GDDR6 192-Bit Graphics Card (DUAL-RTX3050-8G)
₹28,371