Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/7Limited Time Deal
21% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Asus DUAL GeForce RTX 3060 Ti V2 MINI OC Edition 8GB GDDR6 256-Bit Dual Fan LHR Graphics Card (DUAL-RTX3060TI-8G-MINI-V2) |
| Category | Graphic Cards |
| SKU / Model No. | Asus DUAL GeForce RTX 3060 Ti V2 MINI OC Edition 8GB GDDR6 |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
The compact ASUS DUAL GeForce RTX 3060 Ti V2 MINI OC Edition 8GB GDDR6 with LHR features two powerful Axial-tech fans for small chassis including the Intel®-NUC 9 Kits.
2x Fans. 2x Fun.
The Dual GeForce RTX™ 3060 Ti MINI Graphics Card is designed for compact gaming builds and the Intel-NUC 9. Features like the Axial-tech fan design, a custom 2-slot thermal solution, and Auto-Extreme Technology make the MINI an obvious choice for those who want an SFF system capable of rivalling the graphics performance of full-sized builds and burly desktops.
Axial-tech Fan Design - Better, faster, stronger
Originally the result of R&D efforts for top-end ROG graphics cards, Axial-tech fan design features a smaller fan hub that facilitates longer blades and a barrier ring that increases downward air pressure. The enhanced efficiency allows the fan to keep things cool at low RPMs, resulting in less overall system noise and increased component lifespan.
0dB Technology - Quiet intelligence
To eliminate unnecessary noise, a stop mode halts all fans when the GPU temp falls below 50 degrees and power consumption is low.
2-slot Design - Sink your heat into this
The Dual MINI features a cooling solution that fits into a 2-slot design less than 20cm in length, making it compatible with small chassis and the Intel-NUC 9 Kits without sacrificing thermal performance. A redesigned shroud, heatsink, and heatpipe layout allows two Axial-tech fans to take advantage of the mesh side panel of the Intel-NUC 9 Extreme Kit and Intel-NUC 9 Pro Kit, while maintaining space for cable management and airflow to the CPU cooler.
Auto−Extreme Technology - Precision automated manufacturing
Auto-Extreme Technology is an automated manufacturing process that sets new standards in the industry by allowing all soldering to be completed in a single pass. This reduces thermal strain on components and avoids the use of harsh cleaning chemicals, resulting in less environmental impact, lower manufacturing power consumption, and a more reliable product overall.
Protective Backplate - That's so metal!
The PCB is reinforced by an aluminum backplate that adds structural rigidity, helping to prevent flex and protect components and trace pathways from damage.
Stainless Steel Bracket - Steel yourself
The mounting bracket of the Dual MINI has been beefed up with 304 Stainless Steel that’s harder and more resistant to corrosion.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | DUAL-RTX3060TI-8G-MINI-V2 |
| Chipset | NVIDIA |
| GPU | GEFORCE RTX 3060 Ti V2 Mini OC |
| GPU Series | NVIDIA GeForce RTX 30 Series |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Engine Clock | OC Mode - 1710 MHz (Boost Clock) Gaming Mode - 1680 MHz (Boost Clock) |
| CUDA Core | 4864 |
| Memory Speed | 14 Gbps |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Max Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Ports | Yes x 1 (Native HDMI 2.1) Yes x 3 (Native DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes (2.3) |
| Maximum Display Support | 4 |
| NVlink/ Crossfire Support | No |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Cooler | Triple Fans |
| Accessories |
1 x Collection card 1 x Speedsetup manual |
| Software | ASUS GPU Tweak II & Drivers: please download all software from the support site. |
| Power requirement | 750W |
| Power Connector | 1 x 8-pin |
| FORM FACTOR & DIMENSIONS | |
| Form Factor | ATX |
| Slot | 2 Slot |
| Card Dimensions (L x H) |
7.87 " x 4.84 " x 1.496 " Inch 20 x 12.3 x 3.8 Centimeter |
| WARRANTY | |
| Warranty | 3 Years Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer | ASUS GLOBAL PTE LTD. 15A Changi Business Park Central 1, #05-01, Eightrium, Singapore 486035 |
| Importer | Rashi Peripherals Pvt.Ltd.
Rashi Complex,"A" Building, Survey 186, Dongaripada, PomanVillage, Vasai Bhiwandi Road, Dist. Thane, Maharashtra - 401208 India |
| Net Quantity | 1 |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Asus Cerberus GeForce GTX 1050 Ti 4GB OC Edition GDDR5 Gaming Graphics Card (CERBERUS-GTX1050TI-O4G)
₹15,435

ASUS Dual GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 128-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-GTX1650-4G)
₹15,582

Asus Dual GeForce GTX 1650 OC Edition 4GB GDDR6 EVO Dual Fan Graphics Card (DUAL-GTX1650-O4GD6-P-EVO)
₹14,200

Asus Dual GeForce RTX 2060 OC Edition EVO 6GB GDDR6 192-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-RTX2060-O6G-EVO)
₹36,162