Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/5Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | AMD 4700S 8-Core Processor OEM Desktop Kit with 16GB GDDR6 RAM/ 2GB GDDR5 Graphics/ PCIe Slot/ LAN/ 2 SATA/ 10 USB ports/ Audio Port |
| Category | Motherboards |
| SKU / Model No. | AMD 4700S 8-Core Processor OEM Desktop Kit |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
FEATURES:










SPECIFICATIONS:
| Brand | AMD |
| Model | 4700S |
| Part No | ADV100-900000005 |
| Processor | AMD 4700S 8-Core Processor "Zen 2" Architecture |
| Memory | 16GB GDDR6 |
| Graphics | PowerColor RX 550 2GB GDDR5 |
| I/O Ports (Rear) | Display NO; Audio YES; USB3 3x Gen2 + 1x Gen1; USB2 4x |
| Front Panel Header | USB3 2x Gen1; HD Audio Header |
| SATA Ports | 2 |
| M.2 SSD Slot | No |
| LAN | 1Gbps Asix AX88179 Gigabit Ethernet controller |
| Power Supply | Minimum 250W required. Suggest 300W or greater. Add on components, such as graphics cards, may affect minimum requirements. |
| FCH | AMD A77E Fusion Controller Hub |
| Super I/O | ITE IT8772E |
| Audio Codec | Realtek ALC 897 |
| BIOS ROM | 16 MB |
| Expansion slot | 1X PCIe x16 Slot, Supports (x4 Gen 2 Signal) |
| Additional Supported Graphics Cards | |
| List of Compatible Graphics Cards: AMD GPU |
AMD Radeon 550 Graphics AMD Radeon RX 550 Graphics AMD Radeon RX 560 Graphics AMD Radeon RX 570 Graphics AMD Radeon RX 580 Graphics AMD Radeon RX 590 Graphics |
| List of Compatible Graphics Cards: NVIDIA GPU |
NVIDIA GeForce GT 1030 NVIDIA GeForce GTX 1050 NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti NVIDIA GeForce GTX 1060 |
| Additional Information | |
|
Warranty |
2 Years For The 4700S Kit 1 Year For Graphics Card |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer | AMD INC 2485 Augustine Drive, Santa Clara, Ca 95054 |
| Importer | CWPG C&C Computers And Peripheral(I) Pvt.Ltd No-26, 2nd Floor, Okhla Ind Estata Phase III, New Delhi-110020 |
| Net Quantity | 1 |
|
Note |
***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Asus B650M-AYW WIFI Motherboard for AMD Ryzen 7000/ 8000/ 9000 Series Processors - Socket AM5
₹10,899

Asus B760M-AYW WIFI Motherboard for Intel 14th, 13th and 12th Gen Processors - LGA1700 Socket
₹11,750

Asus EX-A320M-GAMING Micro ATX Motherboard for AMD 1st/ 2nd Gen & 7th Gen A-Series/ Athlon Processors - AM4 Socket
₹5,750

Asus EX-B460M-V5 Micro-ATX Motherboard for Intel 10th Gen Processors - LGA1200 Socket
₹8,290