Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/5Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Adata XPG Gammix SX6000 Lite 512GB PCIe Gen3x4 NVMe M.2 2280 SSD |
| Category | SSD |
| SKU / Model No. | Adata XPG Gammix SX6000 Lite 512GB SSD |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
XPG SX6000 Lite 512GB PCIe Gen3x4 M.2 2280 Solid State Drive
Looking to replace your SATA SSD? If so, look no further than the SX6000 Lite PCIe Gen3x4 M.2 2280 SSD. Supporting NVMe 1.3, equipped with 3D NAND Flash, and coming with up to 1TB capacity, the SX6000 Lite is a great upgrade choice.
Goodbye SATA, Hello PCIe!
Fast, Efficient, More Productive
Featuring HMB (Host Memory Buffer) and SLC Caching, the SX6000 Lite accelerates read/write speeds up to 1800/1200MB/s and delivers random performance of up to 220K/200K IOPS. Whether booting, gaming or transferring large files, the SX6000 Lite accomplish them quickly and effectively.
LDPC ECC for Improved Data Integrity
The SX6000 Lite utilizes LDPC (Low-Density Parity-Check) error correcting code technology to detect and fix a wider range of data errors for more reliable data transfers and a longer product lifespan.
Great for Desktops and Notebooks
The SX6000 Lite is suitable for desktop and notebook PCs. As there’s no need for cumbersome installation, you can immediately experience the high speed and smoothness of a PCIe SSD.
Cool XPG Heatsink
The SX6000 Lite comes with a sleek black XPG heatsink with a pre-applied thermal compound inside for DIY installation. With or without the heatsink, the choice is yours. Either way, the SX6000 Lite looks great inside your build.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Brand | Adata |
| Model | XPG SX6000 Lite |
| Part Number | ASX6000LNP-512GT-C |
| Capacity | 512GB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| NAND Flash | 3D NAND |
| Interface | PCIe Gen3x4 |
| Dimensions (L x W x H) | 80 x 22 x 2.9mm |
| Weight | 8g |
| Interface | PCIe Gen3x4 |
| Performance (Max) | Read 1800MB/s, Write 1200MB/s Maximum 4K random read/write IOPS : up to 220K/200K |
| Operating temperature | 0°C-70°C |
| Storage temperature | -40°C-85°C |
| Shock resistance | 1500G/0.5ms |
| MTBF | 1,800,000 hours |
| Warranty | 3 Years Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer | ADATA Technology Co.Ltd 18F, No.258 Lian Cheng Rd, Chung Ho Dist, New Taipei City 235, Taiwan |
| Importer | KBC Computech Pvt.Ltd. 202, Red Rose Building, Plot No. 49-50, 2nd Floor, Nehru Place, New Delhi, Delhi 110019 |
| Net Quantity | 1 |
| Product Package Dimensions (LxWxH) | 13.5 x 13 x 1 Centimeters |
| Weight |
50g |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Adata Falcon 256GB PCIe Gen3x4 NVMe M.2 2280 SSD
₹1,950

Adata SC685 500GB External SSD - Black (USB 3.2 Gen 2 Type-C/ Shock & Vibration Resistant/ Ultra Light Portable)
₹6,600

Adata SwordFish 500GB PCIe Gen3x4 NVMe M.2 2280 SSD
₹2,990

ADATA Ultimate SU630 240GB 2.5 inch SATA III SSD (ASU630SS-240GQ-R)
₹1,350