Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/3Limited Time Deal
42% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Adata Falcon 256GB PCIe Gen3x4 NVMe M.2 2280 SSD |
| Category | SSD |
| SKU / Model No. | Adata Falcon 256GB SSD |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
FALCON PCIe Gen3x4 M.2 2280 Solid State Drive
Up your creative power with the ADATA FALCON solid state drive (SSD). Using the PCIe Gen3x4 interface and equipped with 3D NAND Flash memory, the FALCON delivers read/write speed of up to 3100/1500MB per second for uninterrupted productivity and creativity.
Made for Discerning Pros
Professional-Grade Specs
Deadlines wait for no one! Luckily the Falcon can help you stay productive and on schedule with seamless performance via intelligent SLC caching, HMB(Host Memory Buffer), and random read/write of 180K/180K IOPS.
Wide-Capacity Range and High TBW
With 3D NAND Flash, the FALCON features higher efficiency and increased reliability compared to 2D NAND SSDs. It comes in diverse capacities, ranging from 512GB to 2TB and features data protection and correction technologies to expand lifespan.
Style and Stability
The FALCON sports an aluminum alloy heatsink with etched grooves that not only look good but also keeps things cool for stable operations during intensive tasks.
Integrity and Security
With support for LDPC (Low-Density Parity-Check) error correcting code technology, the FALCON can detect and fix errors to ensure data integrity and thus enjoy an extended lifespan. AES 256-bit encryption keeps the data inside password-protected and away from prying eyes.
5-Year Warranty
The ADATA FALCON comes backed by a 5-year warranty to give you the peace of mind to create.
SSD Toolbox and Migration Utility
Every FALCON purchase qualifies for free downloads of ADATA SSD Toolbox and Migration Utility. SSD Toolbox allows users to monitor and manage the FALCON, with drive status, wear level, and lifespan information. The Migration Utility is especially helpful for users making the move from HDD to SSD, as it is designed for simple and quick backup and migration of the contents of entire drives, including the operating system.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Model | Falcon |
| Part Number | AFALCON-256G-C |
| Capacity | 256GB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| NAND Flash | 3D NAND |
| Interface | PCIe Gen3x4 |
| Dimensions (L x W x H) | 80 x 22 x 2.9mm |
| Weight | 10.5g |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Sequential Read (Max) | Up to 3100MB/s |
| Sequential Write (Max) | Up to 1500MB/s |
| 4KB Random Read IOPS(Max) | Up to 80K |
| 4KB Random Write IOPS(Max) | Up to 80K |
| Operating temperature | 0°C-70°C |
| Storage temperature | -40°C-85°C |
| Shock resistance | 1500G/0.5ms |
| MTBF | 1,800,000 hours |
| Warranty | 5 Years Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer | ADATA Technology Co.Ltd 18F, No.258 Lian Cheng Rd, Chung Ho Dist, New Taipei City 235, Taiwan |
| Importer | KBC Computech Pvt.Ltd. 202, Red Rose Building, Plot No. 49-50, 2nd Floor, Nehru Place, New Delhi, Delhi 110019 |
| Net Quantity | 1 |
| Product Package Dimensions (LxWxH) | 13.5 x 13 x 1 Centimeters |
| Weight |
50g |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Adata SC685 500GB External SSD - Black (USB 3.2 Gen 2 Type-C/ Shock & Vibration Resistant/ Ultra Light Portable)
₹6,600

Adata SwordFish 500GB PCIe Gen3x4 NVMe M.2 2280 SSD
₹2,990

ADATA Ultimate SU630 240GB 2.5 inch SATA III SSD (ASU630SS-240GQ-R)
₹1,350

ADATA Ultimate SU630 480GB 2.5 inch SATA III SSD (ASU630SS-480GQ-R)
₹2,450