Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/5Limited Time Deal
41% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Adata XPG Gammix S5 256GB PCIe Gen3x4 NVMe M.2 2280 SSD |
| Category | SSD |
| SKU / Model No. | Adata XPG Gammix S5 256GB SSD |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
XPG GAMMIX S5 256GB PCIe Gen3x4 M.2 2280 Solid State Drive
Boot, load, and transfer faster with the XPG GAMMIX S5 PCIe Gen3x4 M.2 2280 solid state drive (SSD). With support for NVMe 1.3 and equipped with 3D NAND Flash, it offers up to 4 times faster performance than SATA SSDs and up to 2TB of capacity. What’s more, the GAMMIX S5 sports excellent heat dissipation capability with a built-in heatsink that can cool things down by up to 10°C.
A Cool Heatsink
A slender, black heatsink with a hairline-brushed finish makes the GAMMIX S5 look and stay cool. Compared to M.2 SSDs without a heatsink, the GAMMIX S5 is up to 10°C cooler, offering enhanced system stability.
Performance Meets Durability
Speed Wins Battles
Featuring HMB (Host Memory Buffer) and SLC Caching, the GAMMIX S5 accelerates read/write speeds up to 2100/1500MB/s and delivers random performance of up to 250K/240K IOPS. Whether booting, gaming or transferring large files, the GAMMIX S5 accomplish them quickly and effectively.
Improved Data Integrity
The GAMMIX S5 utilizes LDPC (Low-Density Parity-Check) error correcting code technology to detect and fix a wider range of data errors for more reliable data transfers and a longer product lifespan.
Backed by a 5-Year Warranty
Every component within the GAMMIX S5 has passed rigorous screening and testing to ensure the utmost quality and reliability. Moreover, if that isn’t enough assurance for you, the GAMMIX S5 comes backed by a 5-year warranty.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Brand | Adata |
| Model | XPG Gammix S5 |
| Part Number | AGAMMIXS5-256GT-C |
| Capacity | 256GB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| NAND Flash | 3D TLC |
| Interface | PCIe Gen3x4 |
| Dimensions (L x W x H) | 80 x 22 x 3.7mm |
| Weight | 11.2g |
| Interface | PCIe Gen3x4 |
| Performance (Max) | Read 2100MB/s , Write 1500MB/s Maximum 4K random read / write IOPS : up to 250K/240K
* Performance may vary based on SSD capacity, host hardware and software, operating system, and other system variables. |
| Operating temperature | 0°C-70°C |
| Storage temperature | -40°C-85°C |
| Shock resistance | 1500G/0.5ms |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Warranty | 5 Years Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer | ADATA Technology Co.Ltd 18F, No.258 Lian Cheng Rd, Chung Ho Dist, New Taipei City 235, Taiwan |
| Importer | KBC Computech Pvt.Ltd. 202, Red Rose Building, Plot No. 49-50, 2nd Floor, Nehru Place, New Delhi, Delhi 110019 |
| Net Quantity | 1 |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Adata Falcon 256GB PCIe Gen3x4 NVMe M.2 2280 SSD
₹1,950

Adata SC685 500GB External SSD - Black (USB 3.2 Gen 2 Type-C/ Shock & Vibration Resistant/ Ultra Light Portable)
₹6,600

Adata SwordFish 500GB PCIe Gen3x4 NVMe M.2 2280 SSD
₹2,990

ADATA Ultimate SU630 240GB 2.5 inch SATA III SSD (ASU630SS-240GQ-R)
₹1,350