Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/5Limited Time Deal
79% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Adata Ultimate SU750 256GB 2.5 inch 3D NAND SSD (ASU750SS-256GT-C) |
| Category | SSD |
| SKU / Model No. | Adata SU750 256GB SSD |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
SU750 256GB Solid State Drive
Are you looking to replace your old SSD or HDD? If so, the ADATA Ultimate SU750 solid-state drive is for you. With 3D NAND Flash, it provides higher storage capacity, efficiency, and reliability than 2D NAND. What’s more, it features intelligent SLC Caching to achieve read/write performance of 550/520MB per second. All SU750 models provide high TBW (Total Bytes Written), meaning the number of times an SSD can write its entire capacity in one lifespan. The SU750’s TBW rating outranks many comparable models, indicating a longer-lasting SSD.
3D NAND Flash – Higher Capacities, More Durable
Implementing 3D NAND Flash, the SU750 features higher storage capacities ranging from 256GB to 1TB, improved efficiency, and better reliability. Whether used as storage or a boot drive, it’s a great upgrade choice!
Accelerate Performance
With SLC Caching and DRAM Cache Buffer, the SU750 reaches read/write speeds of 550/520MB per second to accelerate your PC’s performance. There’s no more waiting around. Quickly access files and load programs in a flash!
Improved Data Integrity
With support for LDPC (Low-Density Parity-Check) error correcting code technology, the SU750 can detect and fix errors to ensure data integrity and thus enjoy an extended lifespan.
Resilient, Shockproof, Quiet
With no mechanical components, SSDs are more resilient than HDDs. They are more resistant to shock, vibration (1500G/0.5ms) and a wide range of temperatures (0°C-70°C), therefore providing better protection for your data. What’s more, SSDs also run silently and consume less power.
SSD Toolbox and Migration Utility
With the purchase of the SU750, users qualify to download ADATA’s SSD Toolbox and Migration Utility free of charge! SSD Toolbox allows users to monitor and manage the SU750, with drive status, wear level, and lifespan information. The Migration Utility is especially helpful for users making the move from HDD to SSD, as it allows for simple and straightforward backup and migration of data, including the operating system.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Brand | Adata |
| Series | SU750 Series |
| Part Number | ASU750SS-256GT-C |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Capacity | 256 GB |
| Form Factor | 2.5 inch |
| NAND Flash | 3D NAND |
| Sequential Read (Max*) | Up to 550MB/s |
| Sequential Write (Max*) | Up to 520MB/s |
| 4KB Random Read IOPS(Max*) | Up to 65K |
| 4KB Random Write IOPS(Max*) | Up to 75K |
| Operating Temperature | 0°C - 70°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Shock Resistance | 1500G / 0.5ms |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Terabytes Written (TBW)(Max Capacity*) | 800TB |
| Warranty | 3 Years Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer | ADATA Technology Co.Ltd 18F, No.258 Lian Cheng Rd, Chung Ho Dist, New Taipei City 235, Taiwan |
| Importer | KBC Computech Pvt.Ltd. 202, Red Rose Building, Plot No. 49-50, 2nd Floor, Nehru Place, New Delhi, Delhi 110019 |
| Net Quantity | 1 |
| Product Package Dimensions (LxWxH) | 13.5 x 13 x 1.5 Centimeters |
| Weight |
50g |
| Note | 1. Actual performance may vary due to available SSD capacity, system hardware and software components, and other factors. 2. The SSD is based on the TBW or Warranty period. 3. Visit www.adata.com/en/ss/prowar/ for more details. |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Adata Falcon 256GB PCIe Gen3x4 NVMe M.2 2280 SSD
₹1,950

Adata SC685 500GB External SSD - Black (USB 3.2 Gen 2 Type-C/ Shock & Vibration Resistant/ Ultra Light Portable)
₹6,600

Adata SwordFish 500GB PCIe Gen3x4 NVMe M.2 2280 SSD
₹2,990

ADATA Ultimate SU630 240GB 2.5 inch SATA III SSD (ASU630SS-240GQ-R)
₹1,350