Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/2Limited Time Deal
80% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Adata Ultimate SU650 480GB M.2 2280 3D NAND SSD |
| Category | SSD |
| SKU / Model No. | Adata Ultimate SU650 480GB M.2 2280 3D NAND SSD |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
The ADATA Ultimate SU650 M.2 2280 SSD features 3D NAND Flash, a high-speed controller, 480GB capacity. It delivers read/write performance of up to 550/510MB/s and greater reliability than 2D NAND SSDs. The SU650 sports SLC caching and advanced LDPC ECC technology to ensure optimized performance and data integrity.

Upgrade with 3D NAND. It's a No Brainer!
With 3D NAND Flash, the SU650 M.2 2280 SSD features higher efficiency and increased reliability compared to 2D NAND SSDs, as well as capacity of 480GB. No matter using it for work or as a boot drive or storage device for your PC, you'll revel in enhanced performance.
Enjoy Boosted Performance
An intelligent SLC caching algorithm allows the NAND Flash memory to operate in single-level cell mode. This boosts performance, helping sustain peak read/write speeds of up to 550/510MB per second for smoother and faster boot, file transfers, and downloads.
Advanced LDPC ECC Technology
With the support for LDPC (Low Density Parity Check Code) ECC technology, the SU650 M.2 2280 can detect and fix errors to ensure data integrity and help to extend SSD lifespan Its MTBF (mean time between failures) is up to 2 million hours or 25% more than 2D NAND SSDs.
Great for Desktops and Notebooks
The SU650 is ideal for desktop and notebook PCs. What's more, it is easy to install so you can immediately experience improved performance.
SSD Toolbox and Migration Utility
With the purchase of the SU650, you qualify to download ADATA's proprietary Toolbox and Migration Utility software. It's the perfect tool to help you monitor and manage the SU650 with information pertaining to drive status, wear level, and lifespan. The Migration Utility is especially helpful for users making the move from HDD to SSD, as it is designed for simple and quick backup and migration of the contents of entire drives, including the operating system.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Model | Ultimate SU650 120GB M.2 2280 |
| Part Number | ASU650NS38-480GT-C |
| Capacity | 480GB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| NAND Flash | 3D NAND |
| Dimensions (L x W x H) | 80 x 22 x 3.5mm |
| Weight | 7g |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Sequential Read (Max) | Up to 550MB/s *Actual performance may vary due to available SSD capacity, system hardware and software components, and other factors |
| Sequential Write (Max) | Up to 510MB/s *Actual performance may vary due to available SSD capacity, system hardware and software components, and other factors |
| 4KB Random Read IOPS(Max) | Up to 80K |
| 4KB Random Write IOPS(Max) | Up to 80K |
| Operating temperature | 0°C-70°C |
| Storage temperature | -40°C-85°C |
| Shock resistance | 1500G/0.5ms |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Warranty | 3 Years Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer | ADATA Technology Co.Ltd 18F, No.258 Lian Cheng Rd, Chung Ho Dist, New Taipei City 235, Taiwan |
| Importer | KBC Computech Pvt.Ltd. 202, Red Rose Building, Plot No. 49-50, 2nd Floor, Nehru Place, New Delhi, Delhi 110019 |
| Net Quantity | 1 |
| Product Package Dimensions (LxWxH) | 8 x 11.5 x 1.5 Centimeters |
| Weight |
30g |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Adata Falcon 256GB PCIe Gen3x4 NVMe M.2 2280 SSD
₹1,950

Adata SC685 500GB External SSD - Black (USB 3.2 Gen 2 Type-C/ Shock & Vibration Resistant/ Ultra Light Portable)
₹6,600

Adata SwordFish 500GB PCIe Gen3x4 NVMe M.2 2280 SSD
₹2,990

ADATA Ultimate SU630 240GB 2.5 inch SATA III SSD (ASU630SS-240GQ-R)
₹1,350