Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/7Limited Time Deal
61% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Zebronics Zeb-Max Ninja Wireless RGB Mechanical Keyboard with 61 Keys, 21 Backlit LED modes, 2.4GHz, 3X Bluetooth, Type C Wired Mode, Built-in Rechargeable Battery, 1.8m Type C Braided Cable - Black |
| Category | Gaming Keyboard |
| SKU / Model No. | Zebronics Zeb-Max Ninja Wireless RGB Mechanical Keyboard (Black) |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
ZEB-Max Ninja is a wireless premium mechanical keyboard that comes in a 60% compact form factor. It is a full RGB keyboard with 21 backlit LED modes; which can be customized to each key. The keyboard comes with 5 brightness levels and 5-speed modes. It has other features like it can be paired with 3 BT devices, N key rollover, PBT keycaps, and more. You can either go wireless or use BT to connect with your mobile/tablet/laptop and fast switch between them. ZEB-Max Ninja also can be used with a 2.4Ghz wireless nano receiver for a low latency gaming experience. You can also opt to go wired connection as it comes with a detachable Type C cable. Features:
Get impressive results in gaming or working with ZEB-Max Ninja, a wireless premium mechanical keyboard that comes in a 60% compact form factor, that saves precious space on the desk and frees up space for the mouse. The keyboard comes in both black and white colours.
ZEB-Max Ninja a wireless mechanical keyboard, that is designed for gamers with a 60% compact form factor, giving ample space on the desk for mouse movements. An ideal keyboard for gaming setup. ZEB-Max Ninja also comes with minimalistic design, without wire clutter to give you distraction free work experience.
ZEB-Max Ninja is a full RGB mechanical keyboard with 21 backlit LED modes, you can also customise each key RGB. The RGB modes can be selected on the keyboard along with 5 brightness levels and 5 speed modes.
Seamlessly fast-switch between a laptop, PC or tablet as ZEB-Max Ninja can be paired with up to 3 BT devices.
The compact keyboard features PBT keycaps that are highly durable and makes an excellent choice for backlit keycaps. It’s a heavy duty keyboard and come with bottom rubber grip. The keyboard also has a magnetic slot for the nano receiver.
The premium wireless mechanical keyboard comes with wireless BT so you can connect with your mobile/ tablet/ laptop and fast-switch between them. ZEB-Max Ninja can also be used with a 2.4Ghz wireless nano receiver for low latency gaming experience. You can also opt to go for wired connection as it comes with detachable Type C cable.
|
| SPECIFICATIONS: | |
|---|---|
| Brand | Zebronics |
| Model no | ZEB-MAX NINJA |
| Color | Black |
| Interface | Multi Mode (BT/2.4GHz RF/Wired) |
| Keyboard Type | Mechanical |
| Total No. of Keys | 61 nos |
| Keystroke | 4.0±0.5mm |
| Key life span | 30,000,000 times |
| Cable length | 1.5m |
| Power Consumption | DDC 5V, >100mA (max) <350mA (max.) |
| Product Dimension (W x D x H) | 295 x 103 x 40 mm |
| Package Dimension (W x D x H) | 344 x 165 x 61 mm |
| Net. Weight | 615g |
| Package Contents | Mechanical Keyboard Type C to USB A cable Key Removal Tool User Manual |
| Warranty | 1 Year Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer | Zebronics |
| Importer | Zebronics India Pvt. Ltd., No. 118, Poonamallee High Road, Vepery, Chennai, Tamil Nadu - 600 084 |
| Consumer Care | Tel No. 044-4000 0004 E-Mail: enquiry@zebronics.com |
| Net Quantity | 1 |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Corsair K70 RGB MK.2 Mechanical Gaming Keyboard - Cherry MX Speed (CH-9109014-NA)
₹12,500

Gamdias Aura GK1 Full-Size Wired Mechanical Keyboard with Tactile Mechanical Switches/ Multi-Colour Backlit Switches/ 10 Built-in Hot Keys/ 50 Million Switch Lifecycle/ USB-A (Bronze)
₹2,290

Gamdias Aura GK1 Full-Size Wired Mechanical Keyboard with Tactile Mechanical Switches/ Multi-Colour Backlit Switches/ 10 Built-in Hot Keys/ 50 Million Switch Lifecycle/ USB-A (White)
₹2,390

Gamdias Hermes E2 Gaming Mechanical Keyboard with 87 Keys, Blue Switches, Anti-ghosting, Multimedia Control Key with Metal Plate
₹2,390