Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/8Limited Time Deal
68% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Zebronics Zeb-Max Ninja 200 Premium Wireless RGB Mechanical Keyboard with 84 Keys, 2.4GHz RF, 18 RGB LED & Backlit Keys, OUTEMU Red Switch, 3X Bluetooth, Hot Swap, Mac, Android, Windows, 1.8m Type C Braided Cable - White |
| Category | Gaming Keyboard |
| SKU / Model No. | Zebronics Zeb-Max Ninja 200 |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
|
Features:
|
| SPECIFICATIONS: | |
|---|---|
| Brand | Zebronics |
| Model no | ZEB-MAX NINJA 200 |
| Interface | Multi Mode (BT/2.4GHz RF/Wired) |
| Keyboard Type | Mechanical |
| Total No. of Keys | 84 nos |
| Total No. of Hotkeys | 11 nos (Integrated) |
| Keystroke | Key pressure 50±10gf,Key Travel 4.0±0.2mm |
| Key life span | 50,000,000 times |
| Key cap drawing force | 1.0 kgf |
| Polling Rate (2.4G & Wired) | 1000Hz |
| Polling Rate (BT) | 125Hz |
| Cable length | 1.8m |
| Power Consumption | DC 5V, <300mA (max) |
| Product Dimension (W x D x H) | 31.5 x 12.5 x 4.0 cm |
| Package Dimension (W x D x H) | 35 x 16.5 x 7.0 cm |
| Net. Weight | 814g |
| Package Contents | Mechanical Keyboard - 1 U Type C to USB A cable - 1 U Key Removal Tool - 1 U Nano Receiver - 1 U QR Code Guide - 1 U Spare Z Keycap - 1 U Switch Removal Tool - 1 U |
| User Manual | Click Here |
| Country of Origin | People’s Republic of China |
| Package Dimension (W x D x H) | 35 x 16.5 x 7.0 cm |
| Net. Weight | 814g |
| Package Contents |
Mechanical Keyboard USB to Type C Cable Key Removal Tool QR Code Guide |
| Warranty | 1 Year Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer | Zebronics |
| Importer | Zebronics India Pvt. Ltd., No. 118, Poonamallee High Road, Vepery, Chennai, Tamil Nadu - 600 084 |
| Consumer Care | Tel No. 044-4000 0004 E-Mail: enquiry@zebronics.com |
| Net Quantity | 1 |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Corsair K70 RGB MK.2 Mechanical Gaming Keyboard - Cherry MX Speed (CH-9109014-NA)
₹12,500

Gamdias Aura GK1 Full-Size Wired Mechanical Keyboard with Tactile Mechanical Switches/ Multi-Colour Backlit Switches/ 10 Built-in Hot Keys/ 50 Million Switch Lifecycle/ USB-A (Bronze)
₹2,290

Gamdias Aura GK1 Full-Size Wired Mechanical Keyboard with Tactile Mechanical Switches/ Multi-Colour Backlit Switches/ 10 Built-in Hot Keys/ 50 Million Switch Lifecycle/ USB-A (White)
₹2,390

Gamdias Hermes E2 Gaming Mechanical Keyboard with 87 Keys, Blue Switches, Anti-ghosting, Multimedia Control Key with Metal Plate
₹2,390