Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/8Limited Time Deal
58% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Zebronics Zeb-Lucid Pro Desktop Mount Condenser Microphone with 2M USB Cable for Computer/ PC/ Cardioid Pattern/ Metal Body/ High Sensitivity/ Shock Mount/ Plug and Play/ Unidirectional (Black) |
| Category | Mic |
| SKU / Model No. | Zebronics Zeb-Lucid Microphone |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
|
Features:
|
| SPECIFICATIONS: | |
|---|---|
| Brand | Zebronics |
| Model | Zeb-lucid Pro |
| Type | Condenser |
| Power Input | DC 5V |
| Polor Pattern | Cardioid |
| Frequency response | 100Hz-18000Hz |
| Sensitivity | -42±3dB |
| SNR | ≥70dB |
| OS compatibility | Windows, Linux, Mac |
| Cable Length | 2m |
| Connector Type | USB |
| Mic Dimension (Dia x H) | 50 x 160 mm |
| Package Dimension (W x D x H) | 420 x 190 x 70 cm |
| Net Weight | 920g |
| Package Contents | Microphone 1U Microphone 1U USB cable 1U Scissor Arm stand 1U Shock mount 1U Table Mounting Clamp 1U Pop filter 1U Pop filter holder 1U Foam Mic windscreen User Maual |
| Warranty | 1 Year Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | China |
| Importer | Zebronics India Pvt. Ltd., No. 118, Poonamallee High Road, Vepery, Chennai, Tamil Nadu - 600 084 |
| Consumer Care | Tel No. 044-4000 0004 E-Mail: enquiry@zebronics.com |
| Net Quantity | 1 |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Elgato HD60 X External Game Capture Card - Stream and Record in 1080p60 HDR10 or 4K30 with Ultra-Low Latency on PS5, PS4/Pro, Xbox Series X/S, Xbox One X/S, in OBS and More, Works with PC and Mac
₹16,290

Elgato Stream Deck + Audio Mixer, Production Console And Studio Controller - For Content Creators, Streaming, Gaming, With Customisable Touch Strip Dials And LCD Keys, Works With Mac And PC, USB-A (Black)
₹20,990

Elgato Wave DX - Dynamic XLR Microphone, Warm True-to-Life Vocals, No Signal Booster Required, Cardioid Pattern, Pop Filter, Noise Rejection, Podcasting, Streaming, Broadcasting
₹8,990

Gamdias Pheme M1 RGB Streaming Microphone/ ENC Support/ 12 Mode Multi-Colour RGB/ with Foldable and Adjustable Stand/ Supercardioid Mesh Pattern/ AMP Tuning/ 3.5mm Jack Connection
₹4,200