Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/9Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Wacom Movink 13 Drawing Tablet with Screen - 13.3" OLED Touchscreen | Portable Graphic Art Tablet w/Pro Pen 3 | 10-bit Color Display for Mac, PC, Chromebook & Android |
| Category | Graphic Pen Tablets |
| SKU / Model No. | Wacom Movink 13 Drawing Tablet |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
Specification:
Wacom Movink 13 Creative Pen Display Tablet Overview The Movink 13 Creative Pen Display Tablet is exceptionally thin and lightweight. It allows you to draw illustrations and make detailed photo edits from almost anywhere.
Touchscreen and 2-button ExpressKey controls streamline your creative workflow. The included Wacom Pro Pen 3 delivers 8192 levels of pressure sensitivity. The Wacom Movink Display Tablet connects to Windows, Mac, ChromeOS, or Android devices via two USB-C ports. These ports deliver video, control, and power. Note: A separately purchased power adapter may be required if your USB-C port doesn’t provide enough power. The Wacom Movink 13 is ideal for professional artists, game developers, and design students. It's the ultimate creative companion for on-the-go creativity. Whether you're a professional artist, a game developer, or a design student, the Wacom Movink 13 is the ultimate creative companion for on-the-go creativity.
Wacom's first OLED display The 13.3-inch Full HD OLED display offers faster response times, more vivid images with higher resolution, and a wider color gamut than conventional LCD displays, enabling accurate color reproduction (Pantone® certified, Pantone SkinTone™ certified). It also offers a much higher contrast ratio of 100,000:1 than regular LCDs, creating a work environment that allows for deeper blacks and more accurately projecting the vision you envision. The monitor is certified by the international Eye Care Display certification body, and reduces blue light emissions, supporting a stress-free drawing environment.
The lightest and thinnest ever By connecting to a PC or Mac, Wacom Movink meets the stringent specifications required by professionals while achieving the thinnest and lightest Wacom display product ever. Compared to the Wacom One 13 touch, it is 55% lighter and 66% thinner. At just 4mm at its thinnest point and weighing just 420g, it offers the flexibility to work in a variety of positions and positions, ensuring you never miss a creative impulse.
Your favorite pen, your favorite OS, whatever you like The Wacom Movink is the first to feature dual pen technology. In addition to the Wacom Pro Pen 3, you can use professional pens such as the Wacom Pro Pen 2, as well as familiar general-purpose pen technologies such as the Dr. Grip Digital for Wacom and LAMY. |
| SPECIFICATIONS: | |
|---|---|
| Brand | Wacom |
| Model | Movink 13 |
| Model number | DTH135K0C |
| Size | 13.3-inch |
| LCD panel | Organic EL (OLED) |
| Screen resolution | Full HD |
| Touch operation | ○ |
| Parallax | ◎ |
| Color Gamut | DCI-P3 coverage: 100% (CIE 1931) (typical value) Adobe RGB coverage: 95% (CIE 1931) (typical value) |
| Touch Input | ○ |
| External dimensions (W x D x H) | 319.5 x 205.2 x 4-6.6 mm |
| Pen pressure level | Level 8192 |
| External dimensions | 319.5 x 205.2 x 4-6.6 mm |
| Mass | 420g |
| In the Box | Wacom Movink 13 Creative Pen & Touch Display Wacom Pro Pen 3 USB-C Cable (3.3) Standard Nib 2 x Felt Nib |
| Warranty | 1 Year Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer | Wacom |
| Importer | Wacom India Pvt.Ltd 426, DLF Building Tower B, Jasola District Centre Mathura Road, New Delhi-110025 |
| Customer Care | Email: support@wacom.com Service Support: 18001037412 |
| Net Quantity | 1 |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

One By Wacom Medium CTL-672/K0-CX 8.5 x 5.3 inch Graphic Pen Tablet for Creators (Connectivity - USB)
₹6,290

Wacom Cintiq 16 Creative Pen Graphic Tablet (DTK-1660) with Vibrant HD Display and Pro Pen 2 | for Mac, PC & Android
₹61,000

Wacom Cintiq 24 Touch Drawing Tablet (DTH246) - 23.8-inch Display | 2.5K Resolution | Touch Technology – Zoom, Pan, Rotate | VESA Compatible | for Mac, PC, Chromebook & Android
₹1,50,990

Wacom Cintiq 27 Pro | 27 Inch Creative Pen Graphic Tablet - Vibrant 3840x2160 Ultra HD Display/ Tilt Recognition/ 8192 Levels Pressure Sensitivity/ MacOS & PC Supported (DTH271) - Black
₹2,89,900