Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/9Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Wacom Intuos Pro Medium (PTK670K0A) Bluetooth Professional Graphic Drawing Tablet with Pro Pen 3/ Compatible with Mac, Windows |
| Category | Graphic Pen Tablets |
| SKU / Model No. | Wacom Intuos Pro PTK670K0A Graphic Drawing Tablet |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
Features:
Wacom Redesigns its Flagship Intuos Pro Pen Tablet to Deliver an Exceptional Workflow The new Intuos Pro brings Wacom's most accurate pen performance and all new levels of efficiency to the latest creative workflows. The premium digital tablet familiar to the desks of the world’s top illustrators, photo editors, videographers and 3D sculptors is now in perfect harmony with today’s high end creative applications thanks to its updated design featuring tactile controls and the industry defining Pro Pen 3. Less Work, More Flow Creative workflows are part work and part flow. The work requires a combination of operating complex software controls and processes. The flow is the act of creation. The New Intuos Pro is designed to help artists accomplish their work as quickly and intuitively as possible so they can immerse themselves in the creative flow. The newest Wacom Intuos Pro remains true to its heritage as the preeminent tablet for anyone accustomed to professional workflows. In fact, it has been the industry standard for so long, its precursor, the Intuos 3, was sent to space to support astronauts on the space station as they adjusted to microgravity. The new Intuos Pro integrates Wacom’s exceptional Pro Pen technology, the same technology in the Cintiq Pro displays. Because each artist’s workflow is as unique as their style, the Pro Pen 3 is designed to be customizable to each artist’s preferences from the grip with programmable buttons for shortcuts, and, because this is Wacom’s pro line of products, it includes interchangeable grips and buttons that can be reconfigured depending on the user’s ergonomic needs. Like all Wacom pens, the Pro Pen 3 needs no charging or batteries. Featuring two different nibs, including a rubber nib which is slip-resistant to optimize precision and, when combined with the on the improved textured surface, decreases wear. |
| SPECIFICATIONS: | |
|---|---|
| Brand | Wacom |
| Model | Movink 13 |
| Model number | PTK670K0A |
| Size | Medium |
| Active Area | Medium: 263 x 148 mm / 10.4 x 5.8 in |
| Colour | Black |
| Number of Switches | 3 Side Switches |
| Pen | Pro pen 3 |
| Expresskeys | 10 Customizable. application-specific keys) |
| Dial | 2 Customizable. Application-Specifice Dials |
| Dimensions (L x W x H) | Medium: 291 x 206mm 4~7mm 11.5 x 8.1 x 0.16~0.28 |
| Weight | Medium: 441g / 15.50 Oz |
| In the Box | Wacom Intuos Pro Wacom Pro Pen 3 with Flare grip, Balance weight, Switch cover USB-C to A cable (1.8 m) Pen customize parts (Straight Grip, Pen switch cover) Pen stand Replacement nibs (Standard x 5, Felt x 3, Rubber x 2) Nib remover Quick Started Guide Regulation sheet |
| Warranty | 1 Year Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Manufacturer | Wacom |
| Importer | Wacom India Pvt.Ltd 426, DLF Building Tower B, Jasola District Centre Mathura Road, New Delhi-110025 |
| Customer Care | Email: support@wacom.com Service Support: 18001037412 |
| Net Quantity | 1 |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

One By Wacom Medium CTL-672/K0-CX 8.5 x 5.3 inch Graphic Pen Tablet for Creators (Connectivity - USB)
₹6,290

Wacom Cintiq 16 Creative Pen Graphic Tablet (DTK-1660) with Vibrant HD Display and Pro Pen 2 | for Mac, PC & Android
₹61,000

Wacom Cintiq 24 Touch Drawing Tablet (DTH246) - 23.8-inch Display | 2.5K Resolution | Touch Technology – Zoom, Pan, Rotate | VESA Compatible | for Mac, PC, Chromebook & Android
₹1,50,990

Wacom Cintiq 27 Pro | 27 Inch Creative Pen Graphic Tablet - Vibrant 3840x2160 Ultra HD Display/ Tilt Recognition/ 8192 Levels Pressure Sensitivity/ MacOS & PC Supported (DTH271) - Black
₹2,89,900