Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/4Limited Time Deal
59% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | CORSAIR VENGEANCE LPX 16GB DDR4 3200MHz RAM |
| Category | Top Picks |
| SKU / Model No. | CORSAIR VENGEANCE LPX 16GB DDR4 3200MHz |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
DESIGNED FOR HIGH-PERFORMANCE OVERCLOCKING
VENGEANCE LPX memory is designed for high-performance overclocking. The heat spreader is made of pure aluminum for faster heat dissipation, and the custom performance PCB helps manage heat and provides superior overclocking headroom. Each IC is individually screened for peak performance potential.
COMPATIBILITY TESTED
Part of our exhaustive testing process includes performance and compatibility testing on nearly every motherboard on the market – and a few that aren’t.
XMP 2.0 SUPPORT
One setting is all it takes to automatically adjust to the fastest safe speed for your VENGEANCE LPX kit. You’ll get amazing, reliable performance without lockups or other strange behavior.
ALUMINUM HEAT SPREADER
Overclocking overhead is limited by operating temperature. The unique design of the VENGEANCE LPX heat spreader optimally pulls heat away from the ICs and into your system’s cooling path, so you can push it harder.
DESIGNED FOR HIGH-PERFORMANCE OVERCLOCKING
Each VENGEANCE LPX module is built from an custom performance PCB and highly-screened memory ICs. The efficient heat spreader provides effective cooling to improve overclocking potential.
LOW-PROFILE DESIGN
The small form factor makes it ideal for smaller cases or any system where internal space is at a premium.
MATCH YOUR SYSTEM
The best high-performance systems look as good as they run. VENGEANCE LPX is available in several colors to match your motherboard, your other components, your case -- or just your favorite color.
WORLD-FAMOUS RELIABILITY
There's a reason why world-champion overclockers, extreme gaming enthusiasts and high-end system builders all trust CORSAIR for high-performance memory that they can install with confidence and pride. Whether you're breaking your own records or you're simply building a dream gaming rig, you can count on CORSAIR memory.
LIFETIME LIMITED WARRANTY
Your performance investment is protected. All of our memory products are backed by a limited lifetime warranty.
The DDR4 form factor is optimized for the latest DDR4 systems and offers higher frequencies, greater bandwidth, and lower power consumption than DDR3 modules. VENGEANCE LPX DDR4 modules are compatibility-tested across DDR4 systems for reliably fast performance. There’s XMP 2.0 support for trouble-free automatic overclocking. And, they’re available in multiple colors to match your personal preference.
SPECIFICATIONS:
| Brand | Corsair |
| Series | Vengeance LPX |
| Model | CMK16GX4M1E3200C16 |
| Capacity | 16GB |
| Type | 288-Pin DDR4 SDRAM |
| Speed | 3200MHz |
| Tested Latency | 16-20-20-38 |
| Voltage | 1.35V |
| Color | Black |
| Format | DIMM |
| Heatspreader | Anodized Aluminum |
| Warranty | 10 Years Manufacture's Warranty |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer | CORSAIR MEMORY CO.LTD 5F-1, No 5A, Hangxiang Road, Dayun District Taoyuan City 33747, Taiwan |
| Importer | SUPERTRON ELECTRONICS PVT LTD "SUPERTRON HOUSE" 2, Cooper Lane, Kolkata - 700 001 |
| Service Center | Kaizen Infoserve Pvt Ltd #330/1, 2nd Floor, 2nd Main Road Domlur Layout, Bangalore-560071 Toll Free# 1800-425-5464 e-mail : Indiaservice@corsiar.co Address: https://www.kaizeninfoserve.com/contact-us.html/ |
| Net Quantity | 1 |
| Product Package Dimensions (LxWxH) | 15.5 x 7.7 x 1.5 Centimeters |
| Weight | 65g |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

AMD 2nd Gen RYZEN Threadripper 2970WX 24 Core 3.0 GHz (4.2 GHz Turbo) Desktop Processor - Socket sTR4
₹97,510

Coconut WUD04 4G Dongle Support for All Sims (Airtel, Jio, BSNL, Vodafone) - 4G Data Card with WiFi Hotspot
₹1,750

CP Plus CP-E25A Full HD Smart Wi-Fi CCTV Home Security Camera | 360° with Pan Tilt | View & Talk | Motion Alert | Night Vision | SD Card (Upto 128 GB) | IR Distance 10mtr | Works With Alexa & Google
₹1,650

Intel Core i5-13600K 13th Generation Processor - LGA1700 Socket (14 Cores/ 3.5 GHz/ 5.1 GHz Turbo/ 24MB Cache/ 20 Threads/ Raptor Lake)
₹21,650