Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/5Limited Time Deal
64% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Corsair Vengeance 16GB DDR5 5600MHz C40 Desktop RAM Memory Kit - Black |
| Category | RAM |
| SKU / Model No. | Corsair Vengeance 16GB DDR5 5600MHz C40 |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
VENGEANCE® 16GB (1x16GB) DDR5 DRAM 5200MT/s CL40 Memory Kit — Black CORSAIR VENGEANCE DDR5, optimized for Intel® motherboards, delivers higher frequencies and greater capacities of DDR5 technology in a high-quality, compact module that suits your system. WELCOME TO CUTTING EDGE PERFORMANCE Push the limits of your system like never-before with DDR5 memory, unlocking even faster frequencies, greater capacities, and better performance. DO IT ALL, AND DO IT FASTER In the many-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your PC can power through complex tasks faster than ever before. ONBOARD VOLTAGE REGULATION You have the power and the control. Built-in voltage regulation with iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever. CUSTOM INTEL® XMP 3.0 PROFILES Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own XMP profiles through iCUE. Easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency. *Coming later in 2023 to select motherboards WIDE COMPATIBILITY Optimized for the latest Intel® DDR5 motherboards. LIMITED LIFETIME WARRANTY For complete peace of mind and years of worry-free performance. Specifications: |
| Brand | Corsair |
| Series | Vengeance DDR5 |
| Model | CMK16GX5M1B5600C40 |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Size | 16GB (1 x 16GB) |
| Speed | 5600MHz |
| PMIC Type | Overclock PMIC |
| Tested Latency | 40-40-40-77 |
| Tested Voltage | 1.25V |
| Tested Speed | 5600MHz |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Speed Rating | PC5-44800 (DDR5-5600) |
| Compatibility | Intel 600 Series; Intel 700 Series |
| Heat Spreader | Aluminum |
| Color | Black |
| Package Memory Format |
DIMM |
| Heatspreader | Aluminum |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Warranty | 10 Years Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer | CORSAIR MEMORY CO.LTD 5F-1, No 5A, Hangxiang Road, Dayun District Taoyuan City 33747, Taiwan |
| Importer | SUPERTRON ELECTRONICS PVT LTD "SUPERTRON HOUSE" 2, Cooper Lane, Kolkata - 700 001 |
| Service Center | Kaizen Infoserve Pvt Ltd #330/1, 2nd Floor, 2nd Main Road Domlur Layout, Bangalore-560071 Toll Free# 1800-425-5464 e-mail : Indiaservice@corsiar.co Address: https://www.kaizeninfoserve.com/contact-us.html/ |
| Net Quantity | 1 |
| Product Package Dimensions (LxWxH) | 15.5 x 7.7 x 1.5 Centimeters |
| Weight | 65g |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Adata Premier 16GB DDR5 4800MHz Desktop RAM ( AD5U480016G-B)
₹13,200

Corsair Vengeance 16GB DDR5 5200MHz C40 Desktop RAM Memory Kit - Black
₹5,500

Corsair Vengeance 16GB DDR5 6000MHz C36 Desktop RAM Memory Kit (AMD EXPO & Intel XMP Ready)
₹4,990

Corsair Vengeance 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz C36 Desktop RAM Memory Kit - Black
₹9,900