Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/6Limited Time Deal
33% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Cooler Master MWE 650 Bronze V2 Power Supply - 80 Plus Bronze Certified | Non-Modular | 120mm HDB Fan | DC-to-DC Circuit Design | ATX 2.52 Version | 650 Watt |
| Category | Power Supply Units |
| SKU / Model No. | Cooler Master MWE 650 Bronze V2 Power Supply |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
MWE 650 BRONZE - V2 80 PLUS BRONZE CERTIFIED POWER SUPPLY
Cooler Master's family of power options features a line of stable, high quality, 80 Plus Bronze power supplies. The MWE Bronze series is compact and available in outputs suitable for most systems. On top of safety regulations, the MWE Bronze includes Cooler Master's 3 year warranty. Inside, the Silencio fan blades run with less turbulence while sealed LDB bearings guarantee a longer service life. High quality components keep up with daily power demands, while delivering consistent output even in 40°C surroundings cool and quietly. DC-DC Circuit Design The DC-DC circuit design offers your system more reliable and stable output voltages, providing more consistent power delivery at up to 40°C. DURABLE LDB BEARING Cooler Master 120mm Silencio FP fan combines sealed LDB bearings with quiet fan blades offering a long lifetime of quiet cooling. 1. QUALITY AND RELIABILITY - self-lubricating, dustproof design (IPX6) - 160,000hr life expectancy 2. REDUCED NOISE AND POWER CONSUMPTION - silent driver IC reduces clicks and vibration 3. MORE AIR PRESSURE QUALITY CAPACITORS Solid, high quality capacitors are used in the MWE Bronze power supply for increased product lifespan and higher temperature resistance. SLEEVED CABLES Sleeved cables provide easier cable management, offering a clean and professional look. They also save space for better airflow within the PC system, improving thermal performance and heat dissipation. LOW STANDBY POWER The MWE Bronze will consume no more than 0.5W when your PC is in standby mode, complying with ErP 2013 lot 6. |
| SPECIFICATIONS: | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master |
| Model no | MWE650 |
| Model | MPX-6501-ACAAB |
| Watts | 650w |
| Modular | Non Modular |
| ATX Version | ATX 12V V2.31 |
| PFC | Active PFC |
| Operation Voltage | 100-240Vac |
| Input Voltage | 100-240Vc |
| Input Current | 10-5A |
| Input Frequency | 50-60Hz |
| Dimensions (L x W x H) | 140 x 150 x 86 mm |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Bearing | LDB |
| Power Good Signal | 100 - 500 ms |
| Hold Up Time | 16ms at 80% Load |
| Efficiency | 85% @ Typical Load |
| ErP 2013 Lot 6 | Yes |
| MTBF | >100,000 Hours |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Protections | OPP, OVP, UVP, OCP, OTP, SCP |
| Regulatory | TUV-RH, CE, CCC, KC, EAC, RCM, cTUVus, FCC, BSMI |
| MB 20+4 Pin Connectors | 1 |
| CPU 12V 4+4 Pin Connectors | 1 |
| SATA Connectors | 8 |
| Peripheral 4 Pin Connectors | 4 |
| FDD Cable 4 Pin Connectors | 1 |
| PCI-e 6+2 Pin Connectors | 4 |
| 80 Plus | Bronze |
| Wattage | 500 to 750W |
| Series | MWE Bronze Series |
| Warranty | 5 Years Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer | Cooler Master China Room 112, Building 9, No.327, Songjin Road, Jinshanwei Town, Jinshan District, Shanghai City, China |
| Importer | Creative Newtech Limited Survey No. 48/3, Gala No. 01 & Gala No. 02 Ground Floor Village, Bhoir Goan, Taluka Bhiwandi, District - Thane, Pin - 421302, India |
| Consumer Care | Customer Care no: +91 7042057309 E-Mail: gauravjain@coolermaster.co.in Website: kaizeninfoserve.com |
| Net Quantity | 1 |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Asus TUF Gaming 650W 80-Plus Bronze PSU (TUF-GAMING-650B)
₹5,283

Cooler Master MWE 450 Bronze V2 Power Supply - 80 Plus Bronze Certified | Non-Modular | 120mm HDB Fan | DC-to-DC Circuit Design | ATX 2.52 Version | 450 Watt
₹3,275

Cooler Master MWE 550 Bronze V2 Power Supply - 80 Plus Bronze Certified | Non-Modular | 120mm HDB Fan | DC-to-DC Circuit Design | ATX 2.52 Version | 550 Watt
₹4,325

Cooler Master MWE 750 Bronze V2 Power Supply - 80 Plus Bronze Certified | Non-Modular | 120mm HDB Fan | DC-to-DC Circuit Design | ATX 2.52 Version | 750 Watt
₹6,750