Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/8Limited Time Deal
35% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Asus ROG Strix GeForce RTX 4090 OC Edition 24GB GDDR6X 384-Bit Triple Fan Graphics Card (ROG-STRIX-RTX4090-O24G-GAMING) |
| Category | Top Products |
| SKU / Model No. | Asus ROG Strix GeForce RTX 4090 OC Edition 24GB GDDR6X |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
ROG Strix GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X buffed-up design with chart-topping thermal performance.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | ROG-STRIX-RTX4090-O24G-GAMING |
| Chipset | NVIDIA |
| GPU | ROG Strix GeForce RTX 4090 OC |
| GPU Series | GeForce RTX 40 Series |
| CUDA cores | 16384 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Engine Clock |
OC mode: 2640 MHz Gaming mode: 2610 MHz (Boost Clock) |
| Memory Speed | 21 Gbps |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Interface | 384-Bit |
| Max Resolution | 7680 x 4320 @ 60 Hz |
| OpenGL | OpenGL®4.6 |
| Interface |
Yes x 2 (Native HDMI 2.1a) Yes x 3 (Native DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes (2.3) |
| Maximum Display Support | 4 |
| NVlink/ Crossfire Support | No |
| Accessories |
1 x Collection Card 1 x Speedsetup Manual 1 x Adapter Cable 1 x ROG Graphics Card Holder 1 x ROG Velcro Hook & Loop 1 x Thank you Card |
| Software | ASUS GPU Tweak III & GeForce Game Ready Driver & Studio Driver: please download all software from the support site. |
| Dimensions | 357.6 x 149.3 x 70.1mm |
| Recommended PSU | 1000W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Slot | 3.5 slot |
| AURA SYNC | ARGB |
| Warranty | 3 Years Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer | ASUS GLOBAL PTE LTD. 15A Changi Business Park Central 1, #05-01, Eightrium, Singapore 486035 |
| Importer | Rashi Peripherals Pvt.Ltd.
Rashi Complex,"A" Building, Survey 186, Dongaripada, PomanVillage, Vasai Bhiwandi Road, Dist. Thane, Maharashtra - 401208 India |
| Net Quantity | 1 |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

Intel Arc A770 16GB GDDR6 256-Bit Dual Fan Graphics Card (PCI Express 4.0/ Limited Edition)
₹31,990

Intel Core i3-12100 12th Generation Processor - LGA1700 Socket (4 Cores/ 3.30 GHz/ 4.30 GHz Turbo/ Intel UHD Graphics 730/ Alder Lake)
₹17,250

Intel Core i9-14900K 14th Generation Processor - LGA1700 Socket (24 Cores/ 3.2 GHz/ 6 GHz Turbo/ 36MB + 32MB Cache/ 32 Threads/ Intel UHD Graphics 770/ Raptor Lake)
₹55,550

Logitech BRIO 4K Ultra HD Pro Webcam with HDR and 1080p/60fps Hyper-Fast Streaming (Brown Box)
₹17,400