Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/7Limited Time Deal
68% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | Asus ROG Strix GeForce RTX 3070 Ti OC Edition 8GB GDDR6X 256-Bit Triple Fan Graphics Card (ROG-STRIX-RTX3070TI-O8G-GAMING) |
| Category | NVIDIA RTX |
| SKU / Model No. | Asus ROG Strix GeForce RTX 3070 Ti OC 8GB GDDR6X 256-Bit |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
ROG Strix GeForce RTX 3070 Ti OC Edition 8GB GDDR6X buffed-up design with chart-topping thermal performance.

TAKE FLIGHT
From top to bottom, the ROG Strix GeForce RTX™ 3070 Ti has been radically improved to accommodate the impressive new NVIDIA Ampere architecture and to deliver the next wave of gaming performance innovation to the market. A fresh design and more metal surrounds a grouping of Axial-tech fans. Last gen’s uniform fan layout has been usurped by a new rotation scheme and specialized roles for central and auxiliary fans. Below the blades, a larger, more impressive heatsink is ready for the most demanding thermal loads. The PCB has some new tricks up its sleeves, and even the backplate has received some performance-boosting changes. You've been waiting for the latest and greatest in graphics card design - and this is it.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | ROG-STRIX-RTX3070TI-O8G-GAMING |
| Chipset | NVIDIA |
| GPU | NVIDIA GEFORCE RTX 3070 Ti |
| GPU Series | NVIDIA GeForce RTX 30 Series |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Engine Clock | OC mode : 1875 MHz (Boost Clock) Gaming mode : 1845 MHz (Boost Clock) |
| CUDA Cores | 6144 |
| Memory Speed | 19 Gbps |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Max Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Ports | Yes x 2 (Native HDMI 2.1) Yes x 3 (Native DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes (2.3) 4 x Maximum Display Support |
| NVlink/ Crossfire Support | No |
| DirectX | DirectX 12 |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 3 x 8-pin |
| Accessories |
1 x ROG Velcro Hook & Loop 1 x ROG ruler 1 x Collection card 1 x Speedsetup Manual |
| Software | ASUS GPU Tweak II & GeForce Game Ready Driver & Studio Driver: please download all software from the support site. |
| Form Factor & Dimensions | |
| Card Dimensions | 318.5 x 140.1 x 57.78 mm 12.53 x 5.51 x 2.27 inch |
| Slot | 2.9 slot |
| WARRANTY | |
| Warranty | 3 Years Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer | ASUS GLOBAL PTE LTD. 15A Changi Business Park Central 1, #05-01, Eightrium, Singapore 486035 |
| Importer | Rashi Peripherals Pvt.Ltd.
Rashi Complex,"A" Building, Survey 186, Dongaripada, PomanVillage, Vasai Bhiwandi Road, Dist. Thane, Maharashtra - 401208 India |
| Net Quantity | 1 |
| Product Package Dimensions (LxWxH) | 23.5 x 40 x 9 Centimeters |
| Weight | 1800g |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

ASUS Dual GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 128-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-GTX1650-4G)
₹15,582

Asus Dual GeForce RTX 2060 OC Edition EVO 6GB GDDR6 192-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-RTX2060-O6G-EVO)
₹36,162

Asus Dual GeForce RTX 3050 OC Edition 8GB GDDR6 128-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-RTX3050-O8G)
₹21,490

ASUS Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition 12GB GDDR6 192-Bit Dual Fan LHR Graphics Card (DUAL-RTX3060-O12G-V2)
₹35,173