Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/8Limited Time Deal
45% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | ASUS ProArt GeForce RTX 4080 OC Edition 16GB GDDR6X 256-Bit Triple Fan Graphics Card (PROART-RTX4080-O16G) |
| Category | NVIDIA RTX |
| SKU / Model No. | Asus Proart GeForce RTX 4080 OC Edition 16GB GDDR6 |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
ProArt GeForce RTX™ 4080 16GB OC Edition GDDR6X brings elegant and minimalist style to empower creator PC builds with full-scale GeForce RTX™ 40 Series performance.
COMPACT. CREATIVE. POWER. Blur the lines between imagination, the digital world, and reality. The ProArt GeForce RTX™ 4080 packs the venerable Ada Lovelace architecture and potent cooling into a 2.5-slot frame, bringing immense creative power to compact builds and full-scale workstations. Axial-tech Upgrades A Fresh Spin Reverse Rotation and 0dB Technology Orchestrated Chill The two side fans spin counterclockwise to minimize turbulence and maximize air dispersion through the heatsink. All three fans come to a standstill when GPU temps are below 50 Celsius, letting you play less-demanding games or perform light tasks in relative silence. Fans start up again when temps are over 55 C, referencing a speed curve that balances performance and acoustics for work or play. 2.5-slot Design Custom Heatsink Heatpipes efficiently wick heat into a fin stack optimized for airflow from the Axial-tech fans. The entire array is dressed in stealthy black to match the ProArt theme. Premium Power Delivery Digital power control, an array of high-current power stages, and a lineup of 15K caps ensure massive reserves to reliably push performance boundaries. Compact PCB Packs a Punch Component and trace layouts have been optimized onto a short PCB to reduce power losses and let heat escape through a massive backplate vent. *Illustration for reference only Auto−Extreme Technology Reliability Boost Graphics Card Holder Pillar of Support GPU Tweak III QuantumCloud QuantumCloud is a safe and easy-to-use application that lets you effortlessly earn extra money by sharing your graphics card’s computing power. Earnings are accessible through your PayPal or WeChat account, and QuantumCloud also supports multiple exchange methods, including Steam. In addition, QuantumCloud doesn’t collect any personal data, so your privacy stays protected. Get started right away with just one click! Your Ideas, Accelerated by NVIDIA Studio Free 3 Month of Adobe Creative Cloud |
| SPECIFICATIONS: | |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | PROART-RTX4080-O16G |
| Chipset | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX™ 4080 OC |
| GPU Series | NVIDIA GeForce RTX 40 Series |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Engine Clock | OC mode : 2625 MHz Default mode : 2595 MHz (Boost clock) |
| CUDA Core | 9728 |
| Memory Speed | 22.4 Gbps |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Max Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Ports | Yes x 1 (Native HDMI 2.1a) Yes x 3 (Native DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes (2.3)) |
| Maximum Display Support | 4 |
| NVlink/ Crossfire Support | No |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Cooler | Triple Fan |
| Accessories | 1 x Collection Card 1 x Speedsetup Manual 1 x Adapter Cable (1 to 3) 1 x ProArt Graphics Card Holder 1 x ASUS Velcro Hook & Loop 1 x Thank you Card |
| Software | ASUS GPU Tweak II & Drivers: please download all software from the support site. |
| Power requirement | 750W |
| Power Connector | 1 x 16-pin |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 300 x 120 x 50 mm 11.81 x 4.72 x 1.97 inches |
| Slot | 2.5 Slot |
| Warranty | 3 Years Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer | ASUS GLOBAL PTE LTD. 15A Changi Business Park Central 1, #05-01, Eightrium, Singapore 486035 |
| Importer | Rashi Peripherals Pvt.Ltd. Rashi Complex,"A" Building, Survey 186, Dongaripada, PomanVillage, Vasai Bhiwandi Road, Dist. Thane, Maharashtra - 401208 India |
| Net Quantity | 1 |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

ASUS Dual GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 128-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-GTX1650-4G)
₹15,582

Asus Dual GeForce RTX 2060 OC Edition EVO 6GB GDDR6 192-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-RTX2060-O6G-EVO)
₹36,162

Asus Dual GeForce RTX 3050 OC Edition 8GB GDDR6 128-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-RTX3050-O8G)
₹21,490

ASUS Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition 12GB GDDR6 192-Bit Dual Fan LHR Graphics Card (DUAL-RTX3060-O12G-V2)
₹35,173