Excellent quality, very happy with the purchase!
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Hover to zoom1/7Limited Time Deal
25% off — limited stock
Inclusive of all taxes
Enter your pincode to check delivery options.
| Product Name | ASUS Phoenix GeForce GTX 1650 OC edition 4GB GDDR6 128-Bit Graphics Card (PH-GTX1650-O4GD6) |
| Category | NVIDIA RTX |
| SKU / Model No. | ASUS Phoenix GeForce GTX 1650 OC edition 4GB GDDR6 |
Information may vary. Check product packaging for exact details.
ASUS Phoenix GeForce® GTX 1650 OC edition 4GB GDDR6 is your ticket into PC gaming.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | PH-GTX1650-O4GD6 |
| Chipset | NVIDIA |
| GPU | GeForce GTX 1650 |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Engine Clock | OC Mode - 1635 MHz (Boost Clock) Gaming Mode (Default) - GPU Boost Clock : 1605 MHz , GPU Base Clock : 1410 MHz |
| CUDA Core | 896 |
| Memory Speed | 12 Gbps |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Interface | 128-Bit |
| Max Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Ports | Yes x 1 (Native DVI-D) Yes x 1 (Native HDMI 2.0b) Yes x 1 (Native DisplayPort 1.4) HDCP Support Yes (2.2) |
| Maximum Display Support | 3 |
| DirectX | DirectX 12 |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| NVlink/ Crossfire Support | No |
| Cooler | Single Fan |
| Accessories | 1 x User Manual |
| Software | ASUS GPU Tweak II & Drivers: please download all software from the support site. |
| Recommended PSU | 300W |
| FORM FACTOR & DIMENSIONS | |
| Slot Width | 2 Slot |
| Dimensions | 6.85 " x 4.96 " x 1.53 " Inch 17.4 x 12.6 x 3.9 Centimeter |
| WARRANTY | |
| Warranty | 3 Years Manufacturer's Warranty |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer | ASUS GLOBAL PTE LTD. 15A Changi Business Park Central 1, #05-01, Eightrium, Singapore 486035 |
| Importer | Rashi Peripherals Pvt.Ltd.
Rashi Complex,"A" Building, Survey 186, Dongaripada, PomanVillage, Vasai Bhiwandi Road, Dist. Thane, Maharashtra - 401208 India |
| Net Quantity | 1 |
Machine Wash
Cold water, gentle cycle
Do Not Bleach
Avoid chlorine bleach
Dry in Shade
Avoid direct sunlight
Eco Packaging
Recyclable packaging used
1
0
92%
2
Showing 3 of 3 reviews
Really satisfied with this purchase. Quality matches the description perfectly and delivery was prompt. The packaging was excellent and the product was exactly as shown in the images.
Exactly as described. Good product for the price. Would buy again. The product has been in use for 2 weeks and still going strong. Delivery was on time.
I was a bit skeptical initially but this product is fantastic. Build quality is solid and performance is top-notch. Customer service was also very helpful when I had a query.
Is this product available for bulk/wholesale orders?
Yes, we offer bulk discounts for orders above 10 units. Please contact our business team for custom pricing.
What is the warranty period and how do I claim it?
This product comes with a 1-year manufacturer warranty. To claim, visit our warranty portal or contact support with your order ID.
Does this work with Indian power outlets (230V)?
Yes, this product is compatible with standard Indian 230V/50Hz power supply. No converter needed.

ASUS Dual GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 128-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-GTX1650-4G)
₹15,582

Asus Dual GeForce RTX 2060 OC Edition EVO 6GB GDDR6 192-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-RTX2060-O6G-EVO)
₹36,162

Asus Dual GeForce RTX 3050 OC Edition 8GB GDDR6 128-Bit Dual Fan Graphics Card (DUAL-RTX3050-O8G)
₹21,490

ASUS Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition 12GB GDDR6 192-Bit Dual Fan LHR Graphics Card (DUAL-RTX3060-O12G-V2)
₹35,173